E Belgesi Danışmanlık

E Belgesi Danışmanlık Kuruluşu 

E Belgesi motorlu taşıtların taşıması gereken şartları sağladığını gösteren, otomotiv endüstrisi için Avrupa uygunluk işaretidir. E Belgesi Avrupa Ekonomik Alanı’nda satılan tüm otomotiv aksamları ve araçlarda zorunlu ve gereklidir.
ECE test işareti olarak da bilinen, E işareti bir onaylanmış bileşenleri içinde motorlu taşıtların Avrupa Birliği içerisinde karayollarında taşıması gereken şartları sağladığını gösteren işaretleme ve belgelendirme türüdür. ECE test işareti, büyük E bir dairesi içinde söz konusu Ece normları ve yönetmeliklerine göre kontrol numarası ve ilgili ülkelerin kod numarasının yazılarak ürüne iliştirilir.
ECE test işareti veya belgesi, binek otomobilleri, kamyonlar, otobüsler, motosikletler, römorklar ve tarım traktörleri gibi bütün araçların yanı sıra otomotiv parçaları içinde zorunludur. Bu ürünleri gelen olarak aşağıda sıralamaya çalıştık. Tabi her geçen gün ECE Normları ve Yönetmeliklerinde sürekli güncellemeler yapılmaktadır. Güncel bilgilere danışmanlarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

E Belgesi Zorunlu Otomotiv Aksam ve Parçaları

Direksiyon Sistemleri
Frenler
Aydınlatma ve Sinyal Cihazları
Isıtma Sistemleri
Hız Göstergesi
Reflektörler
Motosiklet Kaskları
Koltuk Baş Dayama Mekanizmaları
Araç Kilitleri
Çocuk Güvenlik Koltukları
Egzoz Boruları
Hırsızlık Önleme Sistemleri
Lastikler
Emniyet Kemerleri ve Emniyet Kemeri Bağlantıları
Bağlama Cihazları
Cam Malzemeler
Klima Sistemleri
Ön ve Arka Korumaları
Otobüs Durağı
Kornalar
Koltuklar ve Baş Destekleri
Ülkelerin E İşaret Kodları

E işareti yanında yer alan rakamlar ülke kodlarını ifade eder. Türkiye’nin E İşaret Kodu E 37 dir. Diğer ülkelerin kodları aşağıda listelenmiştir.

E1 Almanya
E2 Fransa
E3 İtalya
E4 Hollanda
E5 İsveç
E6 Belçika
E7 Macaristan
E8 Çek Cumhuriyeti
E9 İspanya
E10 Sırbistan
E11 Britanya
E12 Avusturya
E13 Lüksemburg
E14 İsviçre
E15 DDR (1999 kadar süresi dolan)
E16 Norveç
E17 Finlandiya
E18 Danimarka
E19 Romanya
E20 Polonya
E21 Portekiz
E22 Rusya Federasyonu
E23 Yunanistan
E24 İrlanda
E25 Hırvatistan
E26 Slovenya
E27 Slovakya
E28 Belarus
E29 Estonya
E31 Bosna-Hersek
E32 Letonya
E34 Bulgaristan
E35 Kazakistan
E36 Litvanya
E37 Türkiye
E39 Azerbeycan
E40 Makedonya
E42 Avrupa Birliği
E43 Japonya
E45 Avustralya
E46 Ukrayna
E47 Güney Afrika
E48 Yeni Zelanda
E49 Kıbrıs
E50 Malta
E51 Güney Kore
E52 Malezya
E53 Tayland
E56 Karadağ
E58 Tunus

E Belgesi İhtiyacı ve Belgelendirme Süreci

Teknoloji dünya genelinde gelişmeye devam ederken, Otomotiv ürünlerinin bütünlüğü, güvenilirliği, performansı ve güvenliği her zamankinden daha fazla önem kazanmaya devam etmektedir.
Bu güveni doğrulamak ancak otomotiv bileşenlerin tasarımından bitmiş ürüne kadar uçtan uca detaylı bir test, danışmanlık ve sertifikasyon süreci ile sağlanabilir. Akre Group Danışmanlık ekibi olarak MIL-STD, SAE, IEC, DIN, ASTM, FCC standartlarına ve Avrupa Yönergesi 95/54 / EC’ye (72/245 / EEC) veya diğer ECE Yönetmeliklerine göre otomotiv bileşenlerinizin ilgili regülasyonlara göre test ve belgelendirme işlemlerinde yüksek kalitede danışmanlık hizmeti veriyoruz.

E Belgesi, Araç Tip Onay Belgesi, ADR Belgesi, Seri Tadilat ve Araç Projelendirme hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgilere Mühendislik firmamız olan Koca Mühendisliğin www.kocamuhendislik.com.tr internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler