Türk Malı Belgesi

Türk Malı Belgesi Danışmanlığı

Türk Malı Belgesi‘nin çıkış noktası Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalana ve AB’den sağlanan maddi yardımları konu alan bir sözleşmedir. “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) ile Temin Edilen Yardımın Uygulanması Çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne sağlanan Avrupa Topluluğu Mali Yardımlarıyla İlgili İşbirliği Kuralları Çerçeve Anlaşması” gibi oldukça uzun bir ismi olan bu anlaşma neticesinde, satın alınan malların Türk menşeili olduğunu belirtmek amacıyla düzenlenen belgeye verilen isimdir. Türk Malı Belgesi, bir ürünün Türk menşeli veya Türk menşei kazanmış olduğunu belgelemek üzere düzenlenen bir belgedir. “Yerli Malı Belgesi” değildir.
Türk Malı Belgesi ile Yerli Malı Belgesi sık sık karıştırılan iki belge türüdür. Bu noktada, 1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren IPA Fonları İhalelerinde sadece Türk Malı Belgesi kullanılmaya başlanmıştır. Türk Malı Belgesini vermeye yetkisi olan kuruluşlar ise sanayi odalarıdır.

Türk Malı Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Bir işletmenin ürettiği ürünler için bu belgeden alabilmesi için bazı belgeleri düzenlemesi gerekmektedir. Firmanın bulunduğu sektör, faaliyet alanı, üretim tip vs gibi konulara göre bu belgeler değişebilmekte olup özetle aşağıdaki gibi olmalıdır:
  • Üretici firmaya ait kapasite raporu; raporun düzenlenme tarihi üzerinden üç yıl geçmemiş olmalıdır.
  • IPA programı sözleşmesinin bir sureti
  • Bu sözleşmede yer alan malların GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) numarası
  • Ürünün imalatında menşeli olmayan bir bileşen (hammadde, ara ürün vs.) kullanılmış ise bit ithalat beyannamesi ve alış faturası gibi ürüne ilişkin belgeler
  • İmza sirküleri
  • Taahhütname
  • Söz konusu ürün her şeyiyle Türkiye Gümrük Bölgesi içerisinde imal edilmiş ise, ilgili ürüne ait müstahsil makbuzu, alış faturası, maden ruhsatı vb gibi evraklar

Türk Malı Belgesi Nasıl Alınır?

Türk Malı Belgesi almak için bu belgeleri hazırlamanın yanında, firmalar için gerekli başvuru ve ödeme işlemleri, süreç takibi, belgenin geçerlilik süresi (1 yıl) bittikten sonra neler yapılması gerektiği gibi konular da önem taşımaktadır. Bu nedenle, belgenin alınması için bir danışmanlık firması ile beraber çalışmak gereklidir. Böylelikle, belge temini kısa sürede yapılırken, para ve zamandan tasarruf sağlanmış olur. Türk Malı Belgesi işlemleriniz için bize ulaşabilir, hemen süreci başlatarak kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Mart 7, 2020

Türk Malı Belgesi