Marka Tescil Belgesi

Marka Tescil Belgesi Danışmanlık Hizmeti

Marka tescil belgesi, bir ürün, hizmet veya kuruluşun isim haklarının ulusal ve/veya uluslararası boyutta tescil edilmesi uygulamasıdır. Marka, şekil ve işaret de içerebilen bir tescil biçimidir. Fikri mülkiyet hakları dahilinde değerlendirilen bu belge, bir çeşit tapu veya menkul kıymet gibi düşünülebilir.
Marka tescil belgesi, şirketler veya gerçek kişiler tarafından alınabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Bu noktada markanın faaliyet alanında daha önce alınmış bir tescil olmaması gerekir. Şekil bakımından olmasa da isim bakımından markanın farklı faaliyet alanları için belirlenen NACE kodları içerisinde tescil edilebilmesi mümkündür. Yani her sektör için aynı marka ismi ayrı ayrı alınabilir. Bu bakımdan markanın başka sektörde kullanılmasını istemeyen hak sahibi, tüm nace kodlarında alım yapmalıdır.

Şirket İsmi Marka Sayılır mı?

Hayır. Marka Tescil Belgesi olmaksızın şirket ismi alınması durumunda, eğer marka tescili yapan başka bir hak sahibi varsa, şirket isminin değişmesi gerekliliği dahi ortaya çıkabilir. Bu nedenle, şirketinizin Ticaret sicilinde yer alan unvanını marka gibi düşünmeniz doğru değildir. Bu bir marka değil, sadece ticaret odasının resmi kaydıdır. Şirket isminiz adınız olsa dahi, eğer marka tescili yapmadıysanız ve bu tescili başkası yaptıysa, hakkınızı yitirirsiniz.
Elbette marka sadece firma unvanları için değil, hatta daha çok ürün ve hizmetler için kullanılır. Bir patent uygulamasından çok görünür ismin korumaya alınması uygulaması olarak kabul edilir. Firma her ürünü için farklı bir tescil dahi yaptırabilir.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka Tescil Belgesi alabilmek için marka araştırması yapılır. Markanın tescil edilmeye uygun olup olmadığı, ilgili kod başlığı altında alınmış olup olmadığı araştırılır. Bundan sonra TPE başvurusu yapılarak, tescil talebi yapılır.
Bu süreçte resmi evrak akışı ve prosesler söz konusudur. Bu işi profesyonel olarak yapmıyorsanız, açıkçası bu çok kolay bir süreç değildir. Genellikle hemen her firma Marka Tescil Belgesi alabilmek için marka danışmanlarından yardım alır. Bu nedenle fikri haklarınız için son derece elzem olan bu belgeyi almak için profesyonel kuruluşlardan destek almalısınız. Akre Group Danışmanlık firmamız Marka Tescil, Telif Hakkı, Patent/Faydalı Model, Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adları konularında profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Sitemizde bulunan iletişim formu veya telefon numaralarımızdan danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Bizleri tercih ettiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Mart 7, 2020

Marka Tescil Belgesi