Marka Tescilinin Faydaları

Marka Tescili

Marka Tescili bir markanın isim hakkını alma işlemine denir. Bir markanın tescillenmesi ya da tescilini almak, o işletmenin mal ve hizmetleri ile diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinin ayrılarak ayırt edilebilmesi işlemidir. Türk vatandaşları ve Türk firmalarının uluslararası sözleşmelerde de onaylandığı üzere marka tescili hakkında başvurma hakkı vardır. Başvuru ve tescil işlemleri için ise vekiller aracılığı ile yapmanız önerilir. Bunun yanında ülkemizde marka tescili yaptırmak isteyen yabancı firmaların ve kişilerin vekil firma ile çalışma gibi bir zorunluluğu vardır.  Markanızı tescil ettiğinizde markanızı 10 yıl gibi bir sürede koruma hakkını elde etmiş olursunuz. Marka Tescili sonucunda aldığınız Marka Tescilinin Faydaları oldukça fazladır.

Marka Tescilinin Faydaları

Marka Tescil Belgesi, marka tescili başvurunuzun ve ödeme harcınızı yatırmanız sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından şirketiniz ya da markanız adına düzenlenerek yollanılan belgedir. Markanın araştırılarak markanın tescile uygunluğunun incelenmesinden sonra Türk Patent ve Marka Kurumuna Markanın tescil talebinde bulunması ile başvuru işlemi başlar. Daha sonra ise başvuru kurum tarafından incelenerek markanın marka olma vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Herhangi bir itiraz olmaması durumunda marka tescillenmek üzere kabul edilir ve firma marka için hangi danışmanlık şirketine başvurduysa o firmaya marka tescil ücreti gönderilir. Bu ücret harcı yatırılarak tescil işlemi gerçekleştirilerek alınan Marka Tescilinin Faydası arasında sayılacak birçok şey bulunur. Onlardan bir kaçı şunlardır:
  • Markanızın tescillenmesi, tescillediğiniz markanızla aynı ya da markanıza benzeyen ve markanızla aynı sınıfları kapsadığı için halk tarafından karıştırılan ya da bağdaştırılma ihtimali bulunan herhangi bir işaretin ya da logonun kullanılmasına müsaade etmez.
  • Tescillediğiniz markanızın logosunun ya da isminin başkaları tarafından herhangi bir mal ya da ambalajda kullanılmasını engeller.
  • Markanızı ilerleyen zamanlarda tescili sizde olduğu için devredebilir ya da satabilirsiniz.
  • Markanızın tescilli olması, size benzer bir marka ortaya çıktığında itiraz etmeniz için hak tanır.
  • Markanız tescillendiğinde size prestij katarak müşterilerinize ürün ya da hizmet kalitesi hakkında akılda kalmasını sağlayarak güven ortamı oluşturur.

İlgili Makaleler

Mart 7, 2020

Marka Tescil Belgesi