Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod Kullanımı

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod sistemi; genellikle değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklar oluşturularak verilerin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan yönteme verilen addır. Barkod sistemi, üretilen ürünlerin bilgisayarlara bağlantılı optik okuyuculu cihazlar ile kimliklendirilmesini sağlayan ve öngören bir sistemdir. Barkod sembolleri, birbirine paralel ve değişik kalınlıklarda çizgi ve boşluklardan oluşur ve pek çok kişinin sandığı gibi ürünle ilgili bilgileri bu barkodlar içermezler. Barkod sistemi, bir numerik ya da alfanumerik dizinin çizgi ve boşluklardan oluşan bir alfabeyle ifade edilmesi şeklinde tanımlanır ve bu barkod okunduğunda yalnızca bahsi geçen karakterler dizisi bilgisayara gönderilir. Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod Kullanımı oldukça önemlidir.

Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod Kullanımı

Perakende ve gıda sektörü nerede ise en fazla kullanılan sektörlerden biri olduğu için en fazla sirkülasyonun da olduğu sektördür. Bu kadar sirkülasyonun olduğu sektörlerde bir takip sistemi olmadığı sürece çok karışacak ve işletmelerin düzgün satış ve iş yapmaları da epey zorlaşacaktır. Bu sektörler arasında:
Manavlar,
Pastaneler,
Kuruyemişler,
Aktarlar,
Market,
Şarküteri,
Gazete ve Tekel Bayileri girmektedir.
Bu sektörleri içeren Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod Kullanımı sektörlere oldukça kolaylık sağlamaktadır. Barkod geliştirme metotlarını sadece barkod gelişimi alanında uzmanlaşan profesyonel kadroları ile barkod şirketleri vermektedir. Eğer bu konu hakkında yazılım sal ve donanımsal bilginiz yoksa bu şirketlerden danışmanlık almanız gerekir.

Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod Kullanımı Faydaları

Perakende ve Gıda Sektöründe Barkod kullanımının şirketlere oldukça getirisi ve faydası vardır. Bu faydalar:
• Sınırsız sayıda ürün takibinin yapılması
• Barkod ile satış işlemlerinin kolaylaşması
• Market satış programı ile teknolojilerine entegre olmaları
• Mal fazlasının ve sayım işlemlerinin bu sayede yapılabilmesi
• Depo kabul ve transfer işlemlerinde kullanılması
• El terminallerinin kullanımını kolaylaştırmada
• Üretici firmaların barkod sistemleri ile mağazaların stok sistemine entegre edilmesi
• Fiyat güncellemesinin görülmesi
• Mağazaların günlük kasa işlemlerinin takibi
• Anlık satış top 10 ve top 100 gibi listelerin izlenmesi gibi işlemler ile oldukça faydalı olduğu bilinen sistemlerden birisidir.

İlgili Makaleler

Mayıs 9, 2020

Barkod Tescili

Mayıs 9, 2020

Barkod Numarası Nedir?