Yerli Malı Belgesi Nedir?

Yerli Malı Belgesi Nedir?

Yerli Malı Belgesi, Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi göz önüne alınarak TOBB bünyesinde bulunan ve borsalar tarafından sadece yerli üretim yapan üreticilere verilen belgedir. Bu belge, üretilen ürünün Yerli ürün ve o ülkede üretilmiş olduğunu gösterir. Bu belgeye ait düzenlemeler ve üretilen ürünlerin denetlenmesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılır. Yerli Malı Belgesi verilmesi için gerekli şartların kontrolünü, yerli malı belgesi almak için başvuruda bulunan ya da bulunmak isteyen kurum hangi odanın bünyesinde ise o oda tarafında kontrol edilir. Yerli malı belgesine sahip kurumların takibini yapmak ve sahteciliği engellemek amacı ile TOBB oluşturduğu otomasyon sistemi ile mevcut belgeleri toplayarak 6 ayda bir denetimini yapar.

Yerli Malı Belgesi Danışmanlık

Yerli Malı Belgesi alacak firmaların, eğer ki Yerli Malı Belgesi konusu hakkında bilgisi yoksa bunun için bu konu hakkında hizmet veren mevcutta Yerli Malı Belgesi Danışmanlık firmaları oldukça fazladır. İşletmelerin bu danışmanlık şirketleri ile çalışması için oldukça fazla sebepleri vardır. Bu sebeplerden birisi de firmaların içerisinde Yerli Malı Belgesi başvurusu ve hesaplama işlemlerini kısa sürede tamamlayabilecek hali hazırda bir ekibin bulunmaması gelir. Ayrıca Yerli Malı Belgesi Danışmanlık firmaları işletmelere kısa sürede ve uygun fiyatlar ile bu işlemleri tamamlayabilecek kapasitededir. Yerli Malı Belgesi için danışanların aradığı kriterler: danışmanlık alınacak firmaların başarı hikayelerinin olması, deneyimli olması, müşteri referansına sahip olması gibi özelliklerdir.

Yerli Malı Belgesi Faydaları

Yerli Malı Belgesine sahip olan tüm KOBİ ve büyük ölçekli firmaların girdiği kamu ihalelerinde %15 gibi bir rakama kadar fiyat avantaj sağlanır. Bu fiyat avantajı, orta ve yüksek teknolojiye sahip sanayi ürünleri üreten ve en az %50’si yerli üretim olduğunu belgeleyen KOBİ ve büyük ölçekli firmalara uygulanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının açmış oldukları ile askeri olan ihalelere katılabilme şartlarından birisi de firmanın Yerli Malı Belgesi’ne sahip olmasıdır. Yerli Malı Belgesi’nin alınması konusunda ise profesyonel olarak Yerli Malı Belgesi Danışmanlık alınması önerilir. Yerli Malı Belgesi web sitemiz içerisinde Yerli Malı Belgesinin faydaları hakkındaki makalemizi dokumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Mart 7, 2020

Türk Malı Belgesi