Kapasite Raporu Danışmanlık

Kapasite Raporu Danışmanlık

Kapasite raporu, isminden de anlaşılacağı üzere üretim yapan bir firmanın mevcut iş gücü, makine, tesisat, ekipman ve teçhizatları ile bir yıl içerisinde ne kadar üretim yaptığını gösteren bir rapordur. Bu rapor, sadece üretim adetleri üzerinden değil, belli kriterler ile bilimsel bir temele dayandırılarak hazırlanır. Böylelikle ortaya çok daha gerçekçi değerlerin olduğu bir rapor çıkması sağlanır. Bu raporu alabilmeniz için profesyonel danışmanlık firmalarından kapasite raporu danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.
Kapasite raporu, birçok farklı amaçlarla kullanılan ve bir işletmeden başlayarak bir bölgenin ya da ülkenin üretim kapasitesi ile ilgili detaylı bilgiler veren bir belge olma özelliği de vardır.  Bu bağlamda, üretim kapasite ve potansiyelinin yanı sıra, stratejik planlamalar ve ekonomik hedefler için de bir veritabanı oluşturarak daha sağlıklı ve gerçekçi kararlar alınmasını kolaylaştırır. Kapasite raporu danışmanlık hizmeti neticesinde elde edilen belge, her türlü teşvik, kota, ihale, ithalat ve ihracat gibi işlemler için sorumlu olunan otoritelere (bakanlıklar, sanayi odaları vs.) karşı gerekli kayıtların oluşturulmasında kullanılabilmektedir.

Kapasite Raporunun Kullanıldığı Alanlar

Kapasite raporu danışmanlık hizmeti alan bir firma, çıkarılan belgeyi şu işlemlerde kullanabilir:
 Her türlü kamu ve özel sektör ihaleleri
 İthalat ve ihracat işlemleri
 İmalatçı belgesi alırken gerekli beyanı yapabilmek
 Elektriği indirimli tarifeden kullanabilmek
 Yurtiçi veya yurtdışında kredi başvurusu yapmak
 Yurtiçinde veya yurtdışında fuarlara katılım sağlamak
 Vergilendirme işlemleri
 Bakanlıklardan veya diğer yetkili kuruluşlardan teşvik almak
 Yerli Malı Belgesi alımında

Kapasite Raporu Danışmanlık Hizmetleri

Kapasite raporu alındığı tarihten itibaren iki yıl geçerlidir. Belge sahibi işletme veya sanayi odaları ve ticaret odaları tarafından bir düzeltme talebi oluşturulmazsa belge geçerliliği devam etmektedir. İki yıl dolduktan sonra raporun yenilenmesi için gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Bunun için de firmaların rapor geçerlilik süresi dolmadan bir ay önce gerekli başvuruyu yapmalı ve yenileme sürecini başlatmalıdır. Bu noktada, raporun bir önceki alımında hangi bilgiler değiştiğini doğru bir şekilde beyan etmek büyük önem taşımaktadır.
Kapasite Raporu Danışmanlık hizmeti alarak süreci kolayca tamamlayabilirsiniz. Danışmanlık kuruluşumuz, imalatçı statüsü kazanmış işletmelerin, madencilik sektörünün ve bilişim teknolojisi ile yazılım üreten sınai işletmelerinin ihtiyaç duydukları Kapasite Raporlarının alınması, yenilenmesi ve iptali konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Bunun için yapmanız gereken bize ulaşmak ve bilgi almaktır. Süreci hemen başlatıyor ve işlemlerinizi en hızlı şekilde tamamlıyoruz.

İlgili Makaleler