Neden Barkod Tescil Belgesi Almalıyız

Barkod Nedir?

Barkod simgeleri, sisteme kodlanabilen bilgilerin barkod okuyucu cihazlar tarafından okunmasını sağlayan bir simgedir ve farklı kalınlıklarda, çok sayıda ve yan yana dizilen siyah çizgilerden oluşur. Barkod numaraları her ürün için tüm dünyada tektir ve belli standartlara göre verilmektedir. Günümüzde kullanılan en yaygın barkod standardı, merkezi Brüksel’de bulunur ve GS1 tarafından geliştirilen EAN/UCC standardına aittir. Barkod sistemlerinin kullanılması firmalarda günlük hayatta ve iş hayatına büyük kolaylıkları sağladığı bilinir. En önemlisi alışverişlerin neredeyse büyük bir derde dönmesini engelleyen bu sistem ile birlikte ürünler barkod okuyucu denen okuyuculara tutulup ürünün fiyatı otomatik şekilde ekrana yansıtılır. Bu sayede bir sürü ürünün alışverişini sağlayabilirsiniz.

Barkod Tescil Belgesi Nedir?

Barkod Tescil Belgesi ürettiğiniz ürüne ait tek olan ve o ürüne özgü barkoddur. Her kurumun barkod alması için başvurması gereken yerler vardır. Türkiye’de barkod tescil alımı için yetkili kurum Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) dir. Tüm barkod başvuruları burada işleme alınır. Barkod Tescil Belgesi, ticari hayata kolaylık getirmesinin yanı sıra daha etkili kullanım sağlayarak iş yerlerine avantaj sağlar. Günümüzde barkod sisteminin kullanımı ürün girdi çıktısından stok kontrolü gibi birçok durumun takibini kolaylaştırır. Tüm bunların hepsi Neden Barkod Tescil Belgesi Almalıyız sorusunun da cevabını verir. Barkod sistemi ve barkod Tescil Belgesinin varlığı ticari faaliyetlerin her noktasında üretim yapan firmalara, toptan ve perakende satışı yapanlara ve sektör içerisindeki alıcılara büyük kolaylıklar sağlayarak çabuk işlem yapılmasına olanak sağladığı da bilinir.

Neden Barkod Tescil Belgesi Almalıyız

Türkiye’de barkod tescili için yetkili kurum Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB)’dir ve tüm başvurular burada işleme alınmaktadır. Başvuru yapılması için gerekli olan en önemli koşullardan birisi de  “ticaret odası ya da esnaf ve sanatkarlar odasına” kayıtlı olmak gerekmesidir. Firmalar ürün çeşitlerinin sayısına göre her ürüne özgü olarak bir barkod numarası almaktadır. Barkod almak için, gerekli belgeleri tamamlamak ve sisteme giriş ücretini ödemek suretiyle Türkiye üzerinde bulunan ve Barkod Tescil Belgesi ile alakalı danışmanlık veren firmalar aracılığı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne (TOBB) başvuru yapabilirsiniz. Sisteme giriş ücreti işletmenin yıllık cirosu ve ürün çeşidi sayısı kriterlerine göre belirlendiği firmalar size barkod tescil belgesi almanız için gereken kolaylığı sağlayacak ve Barkod Tescil Belgesi aldıktan sonra yararlanacağınız avantajlar ile Neden Barkod Tescil Belgesi Almalıyız sorusunun cevabını alacaksınız.

İlgili Makaleler